Medovka v tehotenstve
Medovka je známa najmä ako bylinka upokojujúca myseľ a nervy. Jej účinky môžu oceniť aj tehotné ženy, ak ju konzumujú s mierou. Medovka pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria. Už od staroveku je známa svojimi zdravotnými účinkami. Okrem toho mala v minulosti aj kultúrny význam – napríklad v starovekom Grécku a Ríme sa používala na privolanie […]
Čo v článku nájdete:
- Všeobecné účinky medovky
- Medovka v tehotenstve
- Na čo si dať pri medovke pozor?
- Ako pripraviť medovkový čaj
- Medovka v kuchyni a domácnosti
- Medovkové sušienky
- Marináda a dochutenie jedál
- Alternatívy k medovkovému čaju v tehotenstve
- Záver
Medovka je známa najmä ako bylinka upokojujúca myseľ a nervy. Jej účinky môžu oceniť aj tehotné ženy, ak ju konzumujú s mierou.
Medovka pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria. Už od staroveku je známa svojimi zdravotnými účinkami. Okrem toho mala v minulosti aj kultúrny význam – napríklad v starovekom Grécku a Ríme sa používala na privolanie šťastia a lásky. Zdravotné účinky medovky, ktoré poznáme dodnes, odporúčal už Hippokrates. Liečivá bylinka, ktorá navodzuje pokoj a harmóniu, má množstvo ďalších priaznivých účinkov na zdravie.
Všeobecné účinky medovky
Najznámejším účinkom medovky je upokojenie nervového systému. Jej priaznivých účinkov je však omnoho viac:
- zmiernenie stresu a úzkosti,
- podpora zdravého spánku,
- úľava pri tráviacich problémoch, ako sú nafukovanie, nevoľnosť a bolesť žalúdka,
- zmiernenie menštruačných kŕčov a únavy spojenej s menštruáciou,
- pomoc pri liečbe oparov, ak sa nanáša zvonku (zvyčajne vo forme masti),
- úľava pri bolesti hlavy a zubov,
- podpora kognitívnych funkcií a pamäti,
- antioxidačné, antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky,
- podpora imunitného systému.
Tehotná žena pijúca čaj, Zdroj: Canva
Medovka v tehotenstve
Pred užívaním akýchkoľvek byliniek, vrátane medovky, by sa tehotné ženy mali najprv poradiť s lekárom. Medovka môže tehotným ženám prospievať a priniesť úľavu vďaka týmto svojim účinkom:
- zmiernenie podráždenia, úzkosti a nespavosti,
- pomoc pri tráviacich problémoch,
- posilnenie imunity.
Na čo si dať pri medovke pozor?
Medovka je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú bylinku. Niektoré vedľajšie účinky sa môžu objaviť najmä pri nadmernom užívaní. Medzi riziká užívania medovky patria:
- alergická reakcia,
- zmena funkcie štítnej žľazy, zníženie hladiny hormónov produkovaných štítnou žľazou,
- interakcia s liekmi, ako sú sedatíva, lieky na reguláciu funkcie štítnej žľazy, lieky na krvný tlak a zrážanie krvi.
Medovkový čaj, Zdroj: Canva
Ako pripraviť medovkový čaj
Šálku čaju z liečivej medovky si ideálne vychutnajte pred spaním, aby ste sa zrelaxovali a dobre sa vyspali. Môže vám tiež pomôcť s trávením, ak čaj vypijete po jedle. Medovkový čaj si pripravíte zo sušenej alebo čerstvej bylinky.
- Do šálky vložte 1 – 2 lyžičky sušenej medovky alebo 5 – 10 lístkov čerstvej rastliny.
- Prevarte vodu a medovku zalejte.
- Šálku zakryte a nechajte lúhovať 5 až 10 minút podľa toho, akú silnú chuť preferujete.
- Čaj preceďte a ochuťte medom, citrónom alebo cukrom podľa chuti.
Tehotné ženy by mali konzumovať medovkový čaj s mierou. Vo všeobecnosti sa 1 – 2 šálky denne považujú za bezpečné, no najlepšie je sa vždy poradiť s lekárom.
Medovka v kuchyni a domácnosti
Medovkové sušienky
Medovkové sušienky (ilustračná foto), Zdroj: Canva
Medovka má jemnú, sladkastú a osviežujúcu chuť s nádychom citrónu, vďaka čomu sa hodí do dezertov. Medovkové sušienky si pripravíte z 2 polievkových lyžíc nasekaných medovkových lístkov, 1 čajovej lyžičky citrónovej šťavy, 1 šálky zmäknutého masla, 1 šálky cukru, 1 vajca, 2 šálok hladkej múky a štipky soli. Medovkové sušienky môžete ozdobiť čerstvými lístkami bylinky alebo do nich pridať čokoládu, nastrúhanú citrónovú kôru alebo iné ingrediencie podľa chuti.
Marináda a dochutenie jedál
Citrónová chuť medovky sa skvele hodí k morským plodom, rybám a hydine. Lístky medovky môžete jednoducho nasekať a posypať nimi svoj pokrm. Môžete ich využiť aj do marinády spolu s olivovým olejom, horčicou, cesnakom, soľou a korením. Zmiešaním nasekaných medovkových listov s citrónovou šťavou a olivovým olejom si vyrobíte aj chutnú šalátovú zálievku.
Ľadový čaj s medovkou, Zdroj: Canva
Z medovky si môžete pripraviť chutný ľadový čaj, čerstvé listy pridať do šalátu alebo nasekané lístky zmiešať s maslom a trochou soli pre bylinkové maslo vhodné na chlieb aj do varenia. Voňavú bylinku môžete použiť aj v domácnosti – sušené lístky vložte do látkového vrecka, ktoré umiestnite do skrine ako osviežovač vzduchu. Silný medovkový čaj nechajte vychladnúť a prelejte ho do fľaše s rozprašovačom. Tento odvar potom využijete ako odpudzovač hmyzu alebo pleťovú vodu na zmiernenie podráždenia a začervenania pokožky.
Harmančekový čaj podobne ako medovka upokojuje a zlepšuje kvalitu spánku, Zdroj: Canva
Alternatívy k medovkovému čaju v tehotenstve
Ak ste tehotná a nechcete alebo nemôžete piť medovkový čaj, vyskúšajte nasledujúce alternatívy. O konzumácii akéhokoľvek čaju v tehotenstve sa radšej poraďte s lekárom.
- Harmančekový čaj – upokojuje, zlepšuje spánok, zmierňuje tráviace ťažkosti, podporuje imunitný systém.
- Čaj z malinových listov – plný antioxidantov, zvyčajne sa užíva pred pôrodom na jeho uľahčenie, ale môže sa piť aj v začiatkoch tehotenstva ako pomoc pri nevoľnosti a vracaní.
- Žihľavový čaj – obsahuje veľa živín, vitamínov, antioxidantov a minerálov, má protizápalové účinky. Odporúča sa však až ku koncu tehotenstva, pretože môže vyvolať kontrakcie.
- Čaj z materinej dúšky – prináša úľavu pri prechladnutí a tráviacich ťažkostiach; väčšie množstvá by sa však mali piť až na konci 3. trimestra.
Záver
Ak vám lekár schváli konzumáciu medovky, môže sa stať zdravým spoločníkom na každý deň. Medovka môže zmierniť problémy so spánkom, nervozitou, podráždenosťou či tráviacimi ťažkosťami, ktoré často trápia tehotné ženy. Šálka medovkového čaju alebo obohatenie jedál a dezertov jej lístkami môžu do vášho života priniesť pohodu a nové, príjemné chute.