pr

Sťahovanie s deťmi: Ako im uľahčiť prechod do nového prostredia?

Sťahovanie nie je jednoduchou úlohou. Nielenže je fyzicky náročné a poriadne preverí aj vaše organizačné schopnosti, ale predstavuje aj psychickú záťaž vyplývajúcu z potreby adaptácie. Zbaliť, preniesť, vybaliť a potom si ešte aj všetko rozmiestniť a začať si zvykať. Skrátka, aj sami so sebou máte čo robiť, nieto v prípade, ak sa sťahovanie týka aj detí, ktoré zmeny miesta pobytu […]

Author avatar
Kaja
stahovanie s detmi

Čo v článku nájdete:

Sťahovanie nie je jednoduchou úlohou. Nielenže je fyzicky náročné a poriadne preverí aj vaše organizačné schopnosti, ale predstavuje aj psychickú záťaž vyplývajúcu z potreby adaptácie. Zbaliť, preniesť, vybaliť a potom si ešte aj všetko rozmiestniť a začať si zvykať. Skrátka, aj sami so sebou máte čo robiť, nieto v prípade, ak sa sťahovanie týka aj detí, ktoré zmeny miesta pobytu vnímajú veľmi citlivo. Zamerali sme sa to, ako zvládnuť sťahovanie s deťmi a ako im adaptáciu čo najviac uľahčiť.

Vysvetľujte a buďte úprimní

Deti vnímajú zmeny a stres omnoho citlivejšie ako dospelí a zároveň ľahšie podliehajú pocitom neistoty, ktoré si nebudú vedieť vysvetliť. Každú väčšiu zmenu je preto vhodné s deťmi správne odkomunikovať a sťahovanie bytov pochopiteľne nie je výnimkou.

stahovanie plusim

Ešte skôr začnete so sťahovaním, sadnite si so svojím dieťaťom a úprimne sa s ním o sťahovaní porozprávajte. Vysvetlite, v čom sa ich život zmení a čo im celá táto zmena prinesie. Môžete tiež spomenúť, ako ste napríklad aj v práci zvládli sťahovanie kancelárií, čím dieťa skôr pochopí, že sťahovanie jednoducho patrí k životu. K téme sa tiež viackrát vracajte pri vhodných príležitostiach s tým, že poukazujte na výhody, ktoré dieťa sťahovaním získa – napríklad nových kamarátov, väčšiu izbu a viac miesta pre hračky, možnosť hrať sa na záhrade…

Ukážte im nové bydlisko vopred

Neistotu a obavy u dieťaťa rozptýlite aj vtedy, ak mu nové bydlisko ukážete vopred. Je ideálne, ak sa v okolí vášho nového bývania poprechádzate, navštívite obchod, detské ihrisko a v prípade, ak je to možné, tak aj nazriete do priestorov, kam sa budete sťahovať. Ukážte dieťaťu novú detskú izbu a všetky ostatné miestnosti, ktoré bude už čoskoro považovať za svoj domov.

So sťahovaním do nového môže byť spojená aj zmena škôlky, školy a tým aj celého kolektívu a okruhu kamarátov. Toto sú zmeny, ktoré deti dokážu znášať skutočne ťažko a preto v tomto smere zvoľte citlivý prístup. Rovnako je vhodné, aby sa dieťa s novým školským či predškolským zariadením zoznámilo vopred, vďaka čomu zistí, čo očakávať v prvý deň nástupu.

Nadchnite dieťa pre novú izbu

Najlepšie je, ak sa deti na presťahovanie rovno tešia. Jedným zo spôsobov ako to docieliť, je zahrnúť ich do zariaďovania novej izby. Pýtajte sa, čo by v novej izbe chceli mať, aký nábytok si predstavujú a ak to zvládnu, pokojne ich zariadenie nechajte vybrať a iba ich usmerňujte. Vysvetlite, že nová izba je vynikajúcou príležitosťou, ako si vytvoriť životný priestor presne podľa svojich predstáv.

Zapojte deti do sťahovania

Príprava na sťahovanie môže byť pre deti aj zaujímavou aktivitou. Mieru ich zapojenia samozrejme prispôsobte veku, tie najmenšie ratolesti bude lepšie zo samotného procesu sťahovania radšej vynechať, avšak už deti v predškolskom veku dokážu zabaliť svoje hračky. Staršie deti ocenia, ak budú mať nad celým sťahovaním aspoň minimálnu kontrolu. Nechajte ich preto vytvoriť vlastný zoznam vecí a vytriediť si, čo už nepotrebujú, prípadne aby vám pomohli s balením či vybaľovaním.

stahovanie

Nenarúšajte zabehnutú rutinu

Aby ste eliminovali stres zo zmeny prostredia, ani v novej domácnosti nenarúšajte zabehnutú rutinu. Držte sa zaužívaných postupov, ktoré ste dodržiavali aj pred sťahovaním. Ak má vaše dieťa určitý čas na spanie, naďalej na ňom trvajte. Ak vždy večeriate spolu pri jedálenskom stole, pokračujte v tejto tradícii. Dodržiavanie rutiny napomáha u detí k celkovej adaptácii. 

Zoznámte sa s najbližšími susedmi

zoznamit deti so susedmi

Stres a pocity neistoty môžu u dieťaťa pretrvávať aj niekoľko týždňov po nasťahovaní. Celý proces adaptácie uľahčí, ak sa predstavíte a zoznámite s najbližšími susedmi a prípadne aj ich deťmi. Dieťa sa tak v novom prostredí bude cítiť istejšie.

Zdroj fotiek: www.plusim.sk, www.canva.com


Môže sa vám tiež páčiť