Ako sa s deťmi rozprávať o smrti?
Viesť rozhovor o smrti s dieťaťom nebude nič príjemné. No príde deň, keď za vami určite pribehne s množstvom otázok. Preto je dobré byť na to dostatočne pripravený. S otázkami deti najčastejšie prichádzajú v čase, keď sa po prvýkrát so smrťou reálne stretnú. Teda vtedy, keď prežijú smrť v rodine. Rozhovor o smrti V prvom rade, celú túto nepríjemnú situáciu zásadne ovplyvňuje vek […]
Čo v článku nájdete:
- Rozhovor o smrti
- Chyby, ktorým sa vyhýbajte
- Ak sa dieťa pýta, či zomrie aj niekto z blízkych…
- Ako oboznámiť dieťa so smrťou domáceho miláčika?
Viesť rozhovor o smrti s dieťaťom nebude nič príjemné. No príde deň, keď za vami určite pribehne s množstvom otázok. Preto je dobré byť na to dostatočne pripravený. S otázkami deti najčastejšie prichádzajú v čase, keď sa po prvýkrát so smrťou reálne stretnú. Teda vtedy, keď prežijú smrť v rodine.
Rozhovor o smrti
V prvom rade, celú túto nepríjemnú situáciu zásadne ovplyvňuje vek dieťaťa. Pre deti medzi 2 a 5 rokom je smrť abstraktný pojem, niečo, čo je možné meniť ako v rozprávke. Princ pobozká princeznú a tá sa zobudí z dlhého spánku.
Dvojročné dieťa ešte nerozlišuje smrť a neprítomnosť, preto sa aj jeho prežívanie líši. Netrápi ho strach zo smrti, ale skôr oddelenie sa jeden od druhého.
Medzi 5 a 9 rokom sa však dieťa začína pomaly, ale isto zamýšľať, viac vníma okolie a život, a teda logicky sa začínajú prejavovať aj jeho obavy zo smrti.
Pre dieťa je predstava konca nepochopená. Nedokáže si predstaviť, že to, čo sa práve deje a čo aktuálne prebieha, môže skončiť. Pomyslenie na to, že jeho najbližší ľudia jedného dňa zmiznú z jeho života je pre dieťa odstrašujúca. Deti sa boja pretrhnutia vzťahov s definitívnym koncom, bez možnosti niečo zmeniť či vrátiť čas. Preto sa v mnohých prípadoch u detí začnú objavovať rozličné strachy či nočné mory. Práve kvôli týmto negatívnym prejavom je tým najdôležitejším s dieťaťom na túto tému otvorene hovoriť a odpovedať na všetko, čo ho zaujíma. Iba tak mu dokážete pomôcť prekonať toto, aj pre neho, náročné obdobie.
Chyby, ktorým sa vyhýbajte
Počas rozhovoru určite nepoužívajte žiadne metafory ako napríklad „zaspal naveky“. Dvojzmyselné slová ako „odišiel ďaleko“, takisto nie sú vhodné na takýto druh dialógu a už vôbec nie, ak prebieha s dieťaťom. Deti všetko pozorne počúvajú a vnímajú doslova. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa vaše deti začnú báť chodiť v noci spať alebo sa budú obávať vždy, keď niekto bude kamsi odchádzať.
Téma smrti je zásadným míľnikom v životoch detí, a preto je dôležité, zvládnuť ju čo najlepšie. Začínajú vnímať, aký je život vzácny a o to viac si ho cenia. Dieťa sa po takomto dialógu môže ešte chvíľu správať čudne a neznamená to ani, že už žiadnu podobnú otázku nedostanete.
Ak sa dieťa pýta, či zomrie aj niekto z blízkych…
Rozprávajte s dieťaťom otvorene a povedzte mu pravdu. Ak raz dostanete takúto otázku, odpovedzte priamočiaro áno. Nezabudnite však doplniť, že do smrti žijú ľudia plnohodnotný, aktívny a šťastný život. Dievčatá sa vydajú, chlapci oženia, zakladajú si rodiny, majú deti, tešia sa z ich úspechov, veľa cestujú. Povedzte mu, že ho čaká rovnako zaujímavý a ešte dlhý život, ktorý strávite spolu. Aj keď je to zložitá situácia, zachovajte pokoj a rovnako tak odpovedzte na otázku. Nezabúdajte, že ak z vás dieťa vycíti strach, nepomôžete mu, iba ešte viac prehĺbite ten jeho.
Dieťa by malo dostať informáciu, že umierajú predovšetkým starí ľudia, keď je to už prirodzené. Samozrejme, nič nezatajujte, takže povedzte aj to, že sa môže niekedy stať, že zomrie aj mladý človek, napríklad na chorobu či pri autonehode. V tomto momente vyzdvihnite fakt, že sa preto nie je dobré vyhýbať lekárom a vyšetreniam, ale práve naopak. Ak sa necítia dobre, je treba sa preliečiť a dávať si na seba pozor.
V prípade, že sa dieťa pýta, neignorujte jeho záujem a za každých okolností zareagujte. Ak sa nachádzate na nevhodnom mieste, v obchode či niekde na návšteve, povedzte mu, že si jeho otázku pamätáte a porozprávate sa o tom doma. Svoj sľub dodržte a hneď po príchode domov túto tému otvorte a dostatočne rozoberte! Dieťa musí dostať doslova vyčerpávajúcu odpoveď, aby nezostal priestor na akékoľvek pochybnosti.
Ako oboznámiť dieťa so smrťou domáceho miláčika?
Deti si často žiadajú domáce zvieratko a v mnohých prípadoch ho aj dostanú. Zvieratá sa stávajú plnohodnotnými členmi domácnosti, a tak aj náš vzťah k nim je intenzívny, nehovoriac o tom, aký veľmi blízky vzťah si k nim vytvárajú deti. Preto je strata domáceho miláčika bolestná a niekedy je aj prvou skúsenosťou so smrťou.
Akokoľvek dieťa zareaguje, nechajte ho spracovať to po svojom. Ak chce plakať, nech plače a keď kričí, nech kričí. Potom môžete zvieratko spoločne pochovať alebo mu položiť kvety na hrob. Zároveň je dôležité dieťaťu jasne vysvetliť, že ten kto zomrie už nemôže dýchať, chodiť, jednoducho fungovať ako doteraz. Je to moment, ktorý je vhodné využiť na to, aby ste dieťaťu vysvetlili rozdiel medzi životom a smrťou.
Život nám ponúka mnoho radostných, ale tiež smutných chvíľ. Ak svoje dieťa pripravíte na to, čo môže od života očakávať, bude schopné prijať aj tie negatívne skúsenosti.