Ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve?

Hovorí sa, že až keď sa človek stane rodičom, pochopí, čo je to strach. Tento pud sa prejavuje už v priebehu tehotenstva. Počas nich môže ženu postretnúť čokoľvek, aj preto je dôležité sa dostatočne chrániť pred ochoreniami, ktoré by mohli ohroziť priebeh tehotenstva. Ako sa teda chrániť?

Author avatar
babydrea
tehotná žena odmieta lieky

Čo v článku nájdete:

Žena sa stáva matkou už v čase, keď ešte len nosí svoje dieťa pod srdcom. Prihovára sa mu, hladká si tehotenské bruško, snaží sa robiť všetko preto, aby bolo zdravé a aby malo všetko, čo pre svoj správny vývoj potrebuje. Každá matka sa o svoje dieťa bojí. Hovorí sa, že až keď sa človek stane rodičom, pochopí, čo je to strach. A je to pravda. Deťom chceme dať aj to posledné a tento materinský pud sa prejavuje už v priebehu 9 mesiacov tehotenstva. Počas nich môže ženu postretnúť čokoľvek, aj preto je dôležité sa dostatočne chrániť. Ideálne je, ak toto obdobie zvládnete v zdraví a úplnej pohode. Čomu sa teda vyhýbať?

Nebezpečné choroby v tehotenstve

Jednou z viacerých chorôb, ktorej by ste sa mali bez akýchkoľvek pochýb vyhýbať sú osýpky. Ide o akútne vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje nepríjemnosti v podobe horúčky, zápalu sliznice, telo vám obsypú vyrážky a dôjde k intoxikácii organizmu. Boj s osýpkami nie je žiadnou srandou ani v bežnom živote bežného človeka, nehovoriac o tehotných ženách, ktorých organizmus je navyše zaťažený vývojom plodu.  Mnohé ženy nadobudli celoživotnú imunitu vďaka tomu, že si osýpkami prešli v detstve. Nie každá však mala to „šťastie“. V konečnom dôsledku je však úplne jedno, kto sa s touto chorobou už stretol a kto zas nie. Ohrozenie spočíva v tom, že je toto ochorenie sprevádzané vysokými horúčkami, ktoré môžu vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. Iným spôsobom osýpky dieťa na zdraví neohrozujú. Ak sa chcete pred týmto nepríjemným ochorením chrániť, máte možnosť sa dať zaočkovať ešte predtým, než otehotniete. V čase tehotenstva to už nebude možné. Dôležité je vyhýbať sa prostrediu, v ktorom sa počas vášho tehotenstva osýpky vyskytli alebo vyskytujú a obmedzte kontakt s nakazenými a ich blízkym okolím.

Žltačka je infekčné ochorenie, ktoré môže vyvolať hepatitídu typu A alebo B a je ďalšou chorobou, ktorej by ste sa počas tehotenstva mali určite vyhnúť. 

Hepatitída typu A je v čase tehotenstva skutočne nebezpečným ochorením, ktoré by vám mohlo zásadne znepríjemniť život. Ovplyvňuje nielen priebeh, ale aj výsledok tehotenstva a negatívne vplýva na zdravie ešte nenarodeného bábätka. Môže dôjsť k predčasnému pôrodu, k vnútromaternicovému zápalu alebo k rôznym druhom deformácií plodu. 

Hepatitída typu B ohrozuje tehotnú ženu a jej dieťa o čosi menej. Nijako neohrozuje vývoj plodu a nedochádza k potratom. Faktom však je, že sa dieťa môže od matky nakaziť ešte v maternici. Ak k takémuto niečomu dôjde, dieťa je okamžite po narodení zaočkované proti hepatitíde typu B a dostane tiež imunoglobulín. Podobne ako v prípade osýpok, aj tu platí, že najlepšou prevenciou je zaočkovanie matky ešte pred otehotnením. Teda v čase jeho plánovania. Ochránite tak seba a najmä svoje ešte nenarodené dieťa. 

Nebezpečným ochorením je aj genitálny herpes, ktorým sa dieťa môže nakaziť počas pôrodu. U dieťaťa sa to prejaví zvracaním, vysokou teplotou, encefalitídou. Nakazené dieťa môže dokonca zomrieť. Aj keď to všetko znie hrôzostrašne, nie je dôvod na paniku. Zavrieť sa doma a nevychádzať určite nebude to správne riešenie. Dôležité je robiť všetko s rozumom a myslieť predovšetkým na seba a dieťa. V čase tehotenstva ste tí najdôležitejší ľudia na svete. V prípade genitálneho herpesu je dôležité vyliečiť ho ešte kým dôjde k pôrodu. Preliečiť sa musia obaja rodičia. Ak liečenie nebude úspešné, pôrod bude zrealizovaný cisárskym rezom. 

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktorým sa môže nakaziť človek, ale aj zviera. Nebezpečné je najmä v rannom štádiu tehotenstva, keď môže vývoj dieťaťa ovplyvniť zásadným spôsobom. Aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli, je dôležité veľmi dbať na to, čo jete. Ovocie, zelenina musia byť detailne umyté a kontakt so zvieratami by mal byť obmedzený. Mäso musí byť dostatočne tepelne upravené, aby ste ho s istotou zbavili akýchkoľvek možných patogénov toxoplazmózy. 

V čase tehotenstva je rovnako nebezpečná borelióza, ktorá môže u dieťaťa narušiť vývoj srdca, spôsobiť neurologické zmeny a dôjsť môže aj k potratu. Obmedzte preto v čase očakávania nového člena rodiny také oblasti, kde by mohol byť zvýšený výskyt kliešťov.

Komplikáciou sú v čase tehotenstva všetky choroby, ktoré si vyžadujú liečbu antibiotikami. Aj keď dnes lekári dokážu liečiť tehotné antibiotikami bezpečnými pre dieťa, je to predsa len zbytočná chémia. 

Nádcha neohrozuje, no vyčerpáva

Ženský organizmus je v tehotenstve oslabený, preto je ideálnym obetným baránkom pre rôznorodé vírusy a infekcie. Nakaziť sa môžete veľmi rýchlo nielen nebezpečnými chorobami, ale unaví vás aj obyčajná nádcha. Bojovať s plným nosom a teplotou v čase, keď nie je práve najvhodnejšie siahnuť po antibiotikách je skutočne vyčerpávajúce. Ak sa vám však nepodarilo vyhnúť sa chorobe, veľa oddychujte. Ľahnite si, prikryte sa teplou dekou, manžel nech vám pripraví teplý bylinkový čaj. Vytvoríte tak telu vhodné podmienky na to, aby malo dostatok síl na boj s nádchou. Ak sa u vás prejavila už aj teplota, neznepokojujte sa. Kým neprekročila 38 stupňov, zvládnete to aj bez akýchkoľvek liečiv. Oblečte sa tak, aby vám bolo teplo, príjemne, ale nie horúco. Je dôležité, aby ste sa ešte viac neprehrievali. Na zníženie teploty môžete použiť jablčný alebo klasický kuchynský ocot. Do octu prilejte vodu, namočte doň akúkoľvek látku a potierajte nohy, ruky, hruď a brucho. Na hlavu si dajte studený obklad a obmieňajte ho každých 10-15 minút. Plný nos je dobre si prelievať soľnou vodou, aby sa vám ľahšie dýchalo. Do pohára vody vsypte lyžičku soli. Soľ sa musí dostatočne rozpustiť.

chorá tehotná žena pije čaj na gauči

Ak vám nevyhovuje solená voda, zvoliť môžete tiež bylinkové čaje, ktoré menej podráždia nosnú sliznicu. Použiť môžete šalviu alebo kvety ďateliny. Nos je možné uvoľniť aj naparovaním sa alebo jeho nahriatím horským svetlom. Na inhaláciu môžete použiť odvar zo šalvie, kvetov rumančeka, z listov eukalyptu, rebríčka. 

Na bolesť hrdla sú vhodné nápoje na kloktanie a kašeľ zaženiete častým pitím čajov. V prípade kašľa je vhodné pred spaním vypiť teplé mlieko, do ktorého pridáte lyžičku masla a medu. So suchým kašľom je treba bojovať bylinkovými čajmi, napríklad zo šalvie alebo listov brusnice. Môžete si hruď potierať teplým medom alebo jazvečou masťou. 

Myslite na to, že sa v prvom trimestri neodporúčajú éterické oleje a v druhom a treťom trimestri si dávajte pozor na prehnanú konzumáciu medu. Patrí k najsilnejším alergénom. 

Ak ste skúsili všetko a napriek tomu sa necítite dobre, určite navštívte svojho lekára.

Nikto vám nezaručí, že neochoriete. Dôležité je nezľaknúť sa! Všetko sa dá riešiť. Pozitívne myslenie a viera, že všetko dobre dopadne je to najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť!


Môže sa vám tiež páčiť