Ako sa hrať s deťmi v lete?

Naše malé radosti vedia byť pekne neposedné, keď nemajú čo robiť, všakže? ???? Našťastie, v lete je toho mnoho, čo pre ne môžete vymyslieť. Pozrime sa na to!

Author avatar
babydrea
deti na zelenom trávniku behajú za loptou

Čo v článku nájdete:

Na prázdniny sa teší každé dieťa a tak trochu určite aj ich rodičia. Všetci si oddýchnu od rušných rán, vozenia detí do školy a zo školy, na krúžky, doma na nikoho nečakajú domáce úlohy a nekončiace sa povinnosti. Je to dvojmesačné obdobie, ktoré si je dôležité vedieť užiť.

A tu prichádza menší problém. Ako zabaviť deti v lete? To, že deti dokážu byť neskutočne neposedné a neposlušné, keď nemajú činnosť, vie asi každý. Preto by ste mali mať v zálohe zásobu letných aktivít pre deti, rôznorodých súťaží pre deti vonku a ešte aj rôznorodé nápady na leto, aby vás niečo nezaskočilo a nepokazilo plány. 

Ako rodičia, musíte byť vždy pripravení, pretože keď vyčerpáte všetky možnosti, tábory aj starých rodičov, príde rad na vás a vašu detskú myseľ. Nezabúdajte, že deti sú vďačné malé tvory, a preto akákoľvek aspoň trochu zaujímavá činnosť ich na nejaký moment zaujme. Ale iba na moment! Preto musíte mať takýchto činností hneď niekoľko. Prinášame pár takých, čo nás bavia najviac.

Hry pre deti vonku v lete

V prípade, že vám praje počasie a tešíte sa z príjemných slnečných lúčov, potom máte kopec možností. Ak vo vašom okolí žijú rodiny s detičkami, zorganizujte súťaže pre deti vonku. Pripravte im, napríklad, olympiádu, v priebehu ktorej budú musieť zvládnuť hneď niekoľko disciplín. Skákanie vo vreci, beh vo dvojici so zviazanými nohami, prenášanie vajíčka na polievkovej lyžici, čo najrýchlejšie prenášanie vody z nádoby do vedra, lovenie jabĺk vo vedre s vodou ústami, skladanie puzzle na rýchlosť, hádanie hádaniek a pod. Buď môže dieťa súťažiť samo za seba, alebo rozdelíte deti do skupín, aby mohli absolvovať súťaže ako tím. Na konci postačí sladká odmena či zmrzlina a budete sa čudovať, koľko radosti v detských srdiečkach takýto deň vyvolá. 

Ak by ste uprednostnili skôr niečo jednoduchšie na organizáciu, veľmi rýchlo pripravíte futbalový turnaj, dievčatá si zatiaľ zahrajú vybíjanú alebo volejbal.

Letné aktivity pre deti, však, nemusia byť iba o športe. Prázdniny vám dávajú priestor oboznámiť deti s čímsi novým, na čo počas školského roka nie je čas. Vezmite deti do lesa na huby, ukážte im, ktoré sú jedlé a ktorým by sa, naopak, mali vyhýbať. Vyberte sa do blízkeho mesta na nákupy či na prechádzku, no auto z toho vynechajte. Kúpte si lístky na vlak a pripravte deťom zážitok cestou vlakom. Auto už dôverne poznajú. 

mamina ukazuje malému chlapcovi huby čo našli v lese

Ak by ste im chceli pripraviť nejaké dobrodružstvo, no neviete kam s deťmi v lete, netrápte sa zbytočne. Oprášte niekde z povaly svoj starý stan a vezmite deti stanovať hoci iba na záhradu za dom. Verte tomu, že noc strávená v stane, sprevádzaná zvukmi večernej prírody, bude niečím, na čo budú spomínať roky. 

Nezabúdajte na to, že je dôležité učiť deti robiť domáce práce. Preto ich pokojne zapojte do zavárania, veď aj to je činnosť, ktorou vlastne tvoríme s deťmi v lete. Postačí, ak vám umyjú fľaštičky, vypíšu štítky, uložia čerešne či broskyne do fľašky, alebo pouzatvárajú nádobky so zaváraninou. Nech vám pomôžu so starostlivosťou o domáce zvieratá, s polievaním kvetín na záhrade či kosením dvora. 

Čo s najmenšími?

Ak sú vaše ratolesti ešte malé na to, aby sa zapojili do súťaže pre deti vonku, zahrali si futbal či pomáhali s upratovaním, potom ste nútení vymyslieť hry pre malé deti vonku. Tí najmenší majú energie za niekoľko detí súčasne. Unaviť ich je preto o čosi ťažšie. Uprednostňujte v takom prípade letné pohybové hry pre deti, pri ktorých sa veľa behá a skáče. Tu sú naše nápady na leto a hry pre malé deti vonku. 

dve malé deti sa naháňajú na farebných kolobežkách

Zaujímavou hrou pre deti bude, napríklad, hra Semafor. Pripravte si rôznofarebné predmety, kartičky alebo papiere. Stanovte, čo budú jednotlivé farby predstavovať, aký úkon. Keď hovoríme o malých detičkách, postačia vám 3 farby, ako na semafore. Červená bude znamenať stoj, oranžová môže byť pokyn pre skok, drep alebo aby si sadli. Je na vás, čo z toho zvolíte. No a zelená bude znamenať, samozrejme, bež! Buď si stanovíte cieľ, kam sa týmito pohybmi majú súťažiaci dostať, alebo bude hodnotená sústredenosť. Kto sa pomýli – vypadáva.

Detičkám môžete taktiež pripraviť člnkový beh. Ich úlohou bude čo najrýchlejšie obehnúť dráhu okolo lôpt alebo kuželí. Túto aktivitu možno oživiť tak, že zakaždým pozmeníte štart. Raz budú štartovať zo sedu, druhý raz z ľahu na chrbte, tretíkrát zo sedu otočení chrbtom k bežeckej trati, štvrtý raz vybehnú z ľahu na bruchu a pod. Kreativite sa medze nekladú!

Povedzte deťom, že sa z nich na chvíľku stanú malé myšky s dlhými chvostíkmi. Zastoknite im švihadlo alebo dlhšie lanko za pás. Ich úlohou bude chytiť druhú myšku tak, že jej pristúpi chvostík. Chytená je až vtedy, keď chvostík vypadne spoza pása nohavíc. 

Ak sa vám tieto hry pre malé deti vonku zdajú pre tie vaše ratolesti náročné, zvoľte jednoduchú naháňačku alebo skrývačku. To najdôležitejšie je aj tak vedieť deti správne namotivovať. 

dievčatko si vystrihuje motýľa z papiera

Hry pre deti na doma

Počas skutočne horúceho leta, príde schladenie celkom vhod. Silnejší vietor či hustý dážď schladia zem a osviežia vzduch. Človeku sa hneď lepšie a ľahšie dýcha. Deťom však také čosi vysvetlíme len veľmi ťažko. Kam s deťmi v lete, keď nám počasie nepraje a prší? Aké nápady na leto vytiahnuť z rukáva? Ako zabaviť deti v lete, keď počasie pripomína skôr jeseň?

Začať môžete bežnými a pre deti asi skôr nudnými aktivitami, ale aj to je dôležité. Nie je na škodu pretriediť fotografie a zaspomínať si spoločne. Možno zistíte, že tých fotiek máte akosi málo, a tak budete mať hneď nápad na novú aktivitu. Zahrajte sa na fotografa a modelku alebo naopak. Pretriediť môžete rovnako tak svoj šatník a oblečenie, ktoré je deťom už malé. Potom ich môžete spolu zaniesť do detského domova. 

Ak ste mamičkou dcérky, pripravte si látku, niť, gombíky a zahrajte sa na krajčírsky salón. Ušite bábikám nové šaty. Toto by sme mohli zaradiť aj medzi aktivity pre dvojročné deti . Dajte najmenším deťom úlohu, aby vám podávali gombíky. Trénujú si tak jemnú motoriku. Môžu vám strihať látku alebo niť a skúšať si tak prácu s nožnicami. Staršie slečny sa naučia prišívať gombík, čo sa im neskôr, nepochybne, zíde.

dievčatko šije šaty pre svoju bábiku

Spomedzi kníh vytiahnite takú, ktorú ste ešte nečítali a zoznámte sa s novým príbehom. Prelistujte atlas a spoločne hľadajte prstom krajiny, kam s deťmi v lete vyrazíte na dovolenku. 

Vytvorte spolu s nimi hrad z papiera, vytvorte obraz z odtlačkov vašich dlaní, zahrajte si pexeso, Človeče, nehnevaj sa, Hádaj, na čo myslím alebo Meno-mesto-zviera-vec. Alebo sa inšpirujte nápadmi, ktoré sme spomínali v článku Ako zabaviť deti doma.

Spomeňte si na svoje detstvo a na hry, ktoré sa s vami hrávali vaši rodičia. Deti nie sú náročné, dokážu sa zabaviť pri všetkom. Najväčšiu radosť majú aj tak, predovšetkým, z toho, že sú s vami!


Môže sa vám tiež páčiť