Ako zabaviť dieťa doma?

Človek je tvor večne nespokojný, takže nám je vždy všetkého málo. Chceme viac. Čohokoľvek. Nejde len o peniaze, ale tiež o čas, naše možnosti, lepšie auto, prácu, partnera. Málo ľudí dokáže byť úprimne vďačných za to, čo majú.

Author avatar
babmin
ako zabaviť dieťa doma

Čo v článku nájdete:

A potom zrazu vstúpi do nášho života situácia, keď musíme zostať doma. Vtedy nám pomaly dochádza koľko sme mohli a koľko teraz nemôžeme. Je to nepríjemná a náročná situácia, no rozumný dospelý to pochopí a príjme. Čo však s našimi deťmi?  Ako im vysvetliť, že sa dnes nemôžeme vybrať do detskej herne alebo na ihrisko s dobrou kamarátkou?  Tieto chvíle sú skúškou trpezlivosti a kreativity rodičov, ktorých úlohou je dieťa zabaviť natoľko, aby ho unavili. Žiadny kočík, kolobežka, odrážadlo či trojkolka. Iba štyri steny, ktoré by mu mali nahradiť všetko to, o čo na istý čas prišiel.

Hra je spôsob ako donútiť dieťa sústrediť sa na niečo prospešnejšie než na to, čo by sa dalo vyparatiť s maminými šminkami či s otcovým náradím v garáži. Presne preto pália rodičom mozgové závity na 200% a snažia sa vymyslieť tú najlepšiu hru na svete. Dieťa chce objavovať, poznávať, skúšať, hľadať. Aj tá najkreatívnejšia hra upúta pozornosť dieťaťa iba na malú chvíľu, potom je mu už dlho a vyžaduje si zmenu v podobe ďalšej, novej hry. Netlačte na pílu, uvoľnite sa a dajte vášmu drobcovi priestor, aby spoznal váš svet.  Obohatí ho to možno viac, než ktorákoľvek iná hra! 

Hra je všade vôkol nás

Ako spieva Miro Jaroš v jednej zo svojich piesní „aj keď sa to možno nezdá, je to tak“! Vymyslieť hru pre dieťa dokážete v ktorejkoľvek situácii počas dňa. Samozrejme, na chvíľu ho zabavíte maľovaním, lepením, skladačkou, legom, dievčatká sa zahrajú s bábikou a pod. Toto všetko je klasika, s ktorou nič nepokazíte. Vy však musíte zostať doma týždeň, dva, možno aj viac. S týmto si však viac ako tri dni nevystačíte. Dieťa sa začne nudiť, hry sa stanú nezaujímavými a postupne začne stúpať napätie. V tom momente prichádza čas na vašu kreativitu. 

Tipy na hry pre každú domácnosť

Môžete maľovať, ale inak. Pripravíte si farebný papier, bielu voskovú sviecu a vodové farby. Dieťa si môže na farebný papier nakresliť čokoľvek, čo mu príde na rozum. Keď skončí, ten istý papier pomaľujete vodovými farbami a ukáže sa vám obrázok, ktorý váš šikovník na začiatku namaľoval sviečkou. 

malé dievčatko si maľuje na zemi

Ak potrebujete niečo jednoduchšie pre menšie deti, potom úplne postačí, ak namočíte biely papier do vody a dieťaťu dáte do ruky len štetec a na stôl farby.  Povedzte mu, aby urobil na papier zopár bodiek. Keď uvidí ako sa farby krásne rozlievajú, na určitú dobu sa tým nepochybne nechá unášať. 

V prípade, že chcete využiť lep, hra môže byť rovnako obmenená ako v predchádzajúcom prípade. Pripravte si opäť farebný papier, lep je samozrejmosťou a nakoniec múku alebo cukor. S pomocou lepidla namaľuje dieťa na papier ľubovoľný obrázok. Potom na papier vysypte múku alebo cukor a opäť ju presypte do nádoby. Na papieri vám zostanú iba kontúry pôvodného obrázku. 

Detičky od 1 roka strávia dosť veľa času aj pri takej banalite akou je presypávanie napríklad fazule z misky do misky. Okrem iného si cvičia motoriku a baví ich zvuk, ktorý počas tejto hry vzniká.

mamička s dcérou lejú mlieko do misky

Zostala vám prázdna fľaša od minerálky? Podajte ju vašej ratolesti, nech si ju skúsi otvoriť. Túto zábavku môžete obohatiť tak, že do fľaše nasypete opäť fazuľu. Ani neviete ako a hudobný nástroj je na svete. Zostať doma nemusí byť žiadny problém. Ak budú v pohode rodičia, rovnako dobre to prežije aj ich dieťa.

Potrebujete chvíľu pre seba a nemáte čas na to, aby ste chystali nožnice, papiere či farby. Úplne postačí, ak budete počas svojej činnosti komunikovať s dieťaťom. Obsah dialógu prispôsobte jeho veku. Počas toho ako varíte môžete zodvihnúť hore varechu a opýtate sa, kde má mamička varešku? Dieťa mladšie ako rok by sa za ňou malo minimálne natiahnuť. Ak nie preto, že rozumie na čo sa pýtate, tak potom minimálne kvôli tomu, že ste ho zaujali vecou, ktorá je na malú chvíľu zaujímavá. Takto môžete pokračovať, je však dôležité pýtať sa dieťatka na veci, ktoré pozná, ktoré často používate a ktoré má po blízku. Dieťa by malo dostať šancu uspieť! 

Staršie deti vám popri varení môžu vymenovať všetko, čo je červené. Môžu pomenovať zvieratko, ktoré mňauká alebo uhádnuť zviera, ktoré robí hav-hav. Aby ste ho poriadne unavili, dostaňte ho do pohybu. Prines mi niečo drevené, nájdi to, čím vyfarbujeme obrázky. Sú to perfektné aktivity pre 3-4 ročné deti. Opäť platí, že sa pýtame na to, čo má dieťa šancu vedieť. Mama pozná svoje dieťa najlepšie, preto by ste mali mať ten najlepší prehľad o tom, čo vaše dieťa zvláda a na čo potrebuje ešte chvíľku čas. 

Kým ich domáce práce bavia…

Je to neuveriteľné, ale tie najmenšie deti chcú svojim najbližším doma neustále pomáhať. Či je to vysávanie, utieranie prachu, umývanie kúpeľní, varenie, pribíjanie klincov, maľovanie, rýľovanie. Chcú vždy, všade a so všetkým pomáhať. Nám dospelým je to nie vždy po chuti, ale na druhej strane je to prospešné pre naše deti. A to je hlavný dôvod, prečo by sme ich od seba nemali odháňať. Okrem toho, že spolu trávite čas, že sa dieťa popri vás zabáva, zároveň sa aj učí. Domáce práce mu ukazujú, že sa doma veci nerobia samé. Je upratané lebo to mamka upratala a svetlo svieti lebo ocko vymenil žiarovku.

mamička s deťmi pečie koláč

Domáce práce učia deti zodpovednosti a samostatnosti a v podstate bez toho, aby ste ich akokoľvek trápili či karhali. Dieťa svojvoľne prejaví záujem a učí sa hrou. Ak teda varíte, dajte aj vašej dcére hrniec a varechu, aby navarila pre bábiky. Keď ocko stavia plot, nech mu malý staviteľ metrom pomeria, koľko materiálu budú potrebovať. Áno, práca vám bude trvať dvakrát dlhšie, prídete o niekoľko vlasov a nie vždy budete mať úsmev na tvári, no nie je nič krajšie ako čistá detská radosť. A kvôli tej to všetci robíme! Vy si urobíte prácu a vaše dieťa sa hrá.

Čerstvý vzduch je čerstvý vzduch

Všetko trvá len dočasu, a tak je to aj s hrami na doma. Hra mala úspech. Dieťa ste zabavili, unavili, spalo, všetko ide podľa plánu, ale absencia čerstvého vzduchu je doslova neznesiteľná. Prechádzka sa odporúča aj v prípade choroby. Ak vaše dieťa nemá teplotu a nie je malátne, potom nič nebráni tomu, aby ste si vyšli na polhodinovú prechádzku. Môže vám to obom iba prospieť.

spokojná mamička s dcérou v prírode

Čo sa týka súčasnej situácie, ani v tomto prípade vám prechádzka na čerstvom vzduchu nemôže uškodiť. Práve naopak. Slnečné lúče sú predsa prírodným zdrojom vitamínu D a toho teraz potrebujeme viac než dosť. Dôležité je, aby ste chránili seba, svoju rodinu a okolie. Preto vychádzajte z domu iba s rúškom na tvári. Ak ste sa vybrali niekam, kde je predpoklad prítomnosti aj iných ľudí, rúško musí mať aj vaše dieťa. Menší výlet prázdnym lesom alebo spoločná hra na dvore si rúško samozrejme nevyžaduje. Reakcie dieťaťa na rúško sa báť nemusíte. Ak deti vidia, že rúško nosia aj rodičia, bude si ho samo vyžadovať. Zvoľte pekný detský motív a vaše dieťa sa ním bude chcieť dokonca pochváliť. 

POZOR ale, najmenších bábätiek sa rúška netýkajú, keďže je pre nich kočík dostatočne bezpečným miestom. A navyše, malé bábätká (do dvoch rokov) nevedia dobre dýchať ústami, čiže by mohlo dôjsť k priduseniu. Kočík však môžete prekryť priedušnou šatkou, a tak ešte zvýšiť ich ochranu. 

Pobyt na čerstvom vzduchu sa odporúča a je pre naše zdravie prospešný nielen v čase choroby či karantény, ale tiež počas celého roka. V momentálnej situácii je ale vhodné, aby ste si cieľ vašej vychádzky dobre premysleli a volili iba také miesta, kde je minimum ľudí. Preto sa vyberte do miest, ktoré patria k tým odľahlejším a menej známym lokalitám. Doma je nám všetkým dlho a často vyhľadávame na prechádzku rovnaké turistické oblasti, preto si radšej zaspomínajte na zabudnuté miesta, o ktorých vám rozprávala ešte vaša babička, oslovte vašich známych, žijúcich v menších dedinách či sa v ich okolí nenájde menší park, kaštieľ či lesnícky posed. Ak také miesta nepoznáte, voľte radšej prechádzky v neskorších hodinách. Vy sa dokážete prispôsobiť a pre dieťa to bude čosi nepoznané a atraktívne. Skúška odvahy v tme. No kým sa dá, zostaňte doma!


Môže sa vám tiež páčiť