Ako budovať vzťah bábätka a otca?

Pôrod a narodenie dieťaťa prežíva emotívne samozrejme aj otec, je to rovnako veľká vec pre muža ako aj pre ženu. Napriek tomu skutočne blízky vzťah otca a bábätka nevzniká okamžite. Mama reaguje aj na ten najtichší zvuk bábätka, všetko vidí, všetko počuje, všetko registruje, všetko rieši. Otcovu pozornosť si dieťa musí získať, plakať musí hlasnejšie, prísť za […]

Author avatar
babydrea
spiaci otecko s bábätkom na hrudi

Čo v článku nájdete:

Pôrod a narodenie dieťaťa prežíva emotívne samozrejme aj otec, je to rovnako veľká vec pre muža ako aj pre ženu. Napriek tomu skutočne blízky vzťah otca a bábätka nevzniká okamžite. Mama reaguje aj na ten najtichší zvuk bábätka, všetko vidí, všetko počuje, všetko registruje, všetko rieši. Otcovu pozornosť si dieťa musí získať, plakať musí hlasnejšie, prísť za ním aj niekoľkokrát, častejšie na neho zavolať, viackrát ho osloviť. 

Ako povedal nemecký sociálny psychológ Erich Fromm: „Rozdiel medzi materskou a otcovskou láskou: materská láska je nepodmienená. Matka miluje novonarodeňa preto, že je to jej dieťa, nie preto, že dieťa splnilo nejakú špecifickú podmienku, či nejaké špecifické očakávanie.“ 

Prečo rastie otcovská láska inak?

Dnešná doba mladým rodinám nepraje, a to najmä čo sa týka finančného zabezpečenia a základných sociálnych istôt. Aj preto zostáva po pôrode táto zodpovednosť predovšetkým na otcovi, čo vzťahu otec a bábätko veľmi neprospieva. Muži sú často a dlho v práci. Odchádzajú z domu, keď manželka s dieťaťom ešte sladko spia a domov sa vracajú v čase, keď už minimálne bábätko zase spí. Chlapi sa odjakživa považujú za hlavu rodiny. Sú to oni, ktorí majú zabezpečiť rodinu tak, aby im nič nechýbalo. Táto predstava funguje v spoločnosti dodnes, napriek tomu, že sa predstavy o role ženy a jej možnostiach výrazne zmenili a posunuli vpred. 

Otcovia trávia so svojimi deťmi kvôli pracovnému vyťaženiu málo času a trápi to nielen ich, ale aj celú rodinu, ktorá si nemôže užívať tie najkrajšie chvíle života spoločne. Otec je však v živote dieťaťa rovnako dôležitý ako matka. Otcovská výchova je úplne iná, než tá od mamy a aj to je pre život dieťaťa prospešné. Hra otca s deťmi je drsnejšia, ostrejšia a aj vďaka tomu sa deti stávajú odolnejšími, sebavedomejšími a neboja sa púšťať do nových vecí. 

Otec, ktorý je v rodine prítomný a snaží sa o zapájanie sa v rámci rodinných záležitostí, následne dokáže adekvátne reagovať na potreby dieťaťa, rozumie mu.

spiaci otecko s bábätkom na hrudi

Nie v každej rodine je to však možné. Vzťahy sa narúšajú v prípade, že otec vidí bábätko až niekoľko dní po narodení a nemá možnosť navštevovať ho každý deň. Matky sú tiež častou príčinou naštrbených otcovských vzťahov, a to najmä kvôli prílišnej úzkostlivosti a strachu o dieťa. A v neposlednom rade, otcovia nie veľmi dobre znášajú detský plač, ktorý je dôvodom toho, že sa na chvíľu vzdialia. To však nie je najšťastnejším riešením ani pre vzťah s dieťaťom, ani pre vzťah s partnerkou. 

Ako pomôcť vzťahu otca a dieťaťa?

Na začiatok je dobré, ak si otec nájde rituál, ktorý bude každý deň s bábätkom realizovať on. Môže bábätko utierať po kúpaní alebo mu nakrémovať telíčko a učesať vlásky. Strihanie nechtíkov môže byť takisto čisto otcovská záležitosť. 

Je dôležité, aby sa otec nebál zostať s dieťaťom sám. Chvíle bez mamy sú veľmi podstatné pre vzájomnú dôveru. Otec by si mal s bábätkom nájsť spoločnú hru, ktorá bude baviť oboch. Hrajte sa s ním od narodenia, od jeho prvých chvíľ. Deti do 4 rokov si svojich oteckov spájajú práve s hrou. Mamy sú v očiach detí tie, ktoré sa starajú a vychovávajú. 

Maznajte sa s bábätkom, nechajte ho zaspať na vašej hrudi, bozkajte ho, masírujte. Prostredníctvom dotykov sa predsa rodí emocionálna stránka tohto vzťahu. Často sa usmievajte, aj takto sa dieťatku stávate bližším. Okrem iného, približne okolo druhého mesiaca sa dieťa učí sociálnemu úsmevu, ktorý vzniká práve na základe interakcie s usmievajúcim sa dospelým. 

Učte sa vnímať svoje dieťa a snažte sa porozumieť jeho potrebám.  Kedy mu je smutno, kedy ho niečo bolí, čo ho baví, čo sa mu páči, čím ho dokážete upokojiť, venujte sa mu aj keď je nespokojné. 

Otec môže svoj vzťah k dieťaťu podporiť už v čase, keď je ešte len u mamy v brušku, a to tak, že sa k nemu bude pravidelne prihovárať. Spolu s partnerkou môže navštevovať predpôrodné kurzy. Ak si to mamička praje, mal by sa zúčastniť samotného pôrodu, prestrihnúť pupočnú šnúru a podržať dieťa v náručí, kým sa žena po pôrode pozviecha. Toto všetko sú momenty, ktoré sú pre vzťah otca a dieťaťa dôležité. A v konečnom dôsledku upevňujú aj vzťah medzi rodičmi.

Pre správne rozvíjajúci sa vzťah otca a dieťaťa je veľkou pomocou aj mama. Ak žena manželovi dôveruje, že sa dokáže o bábätko postarať rovnako dobre ako ona sama, dáva im priestor, aby sa navzájom spoznávali. Mama by mala dať mužovi voľnú ruku, nemala by ho obmedzovať. Nech sa otec hrá s dieťaťom ako uzná za vhodné. Mala by otca v očiach dieťaťa vykresľovať v čo najlepšom svetle, poukázať na jeho dôležitosť v rámci rodiny. Aj z jeho obyčajného príchodu z práce je možné urobiť dlho očakávanú chvíľu. Nie je predsa nič krajšie ako nedočkavé dieťa a šťastný otec, ktorý sa mu takisto raduje. Je dobré, ak mama otca pochváli za maličkosti. Ako rýchlo dokáže bábätko obliecť, že mu pripravil dobrú stravu, že ho nachystal na spanie. Nie je treba šetriť pusou, či pohladením. Sú to maličkosti, no aj tie dokážu zásadne ovplyvniť obraz otca v očiach detí. Pretože:

„Najväčší dar, ktorí môžu dať rodičia svojim deťom, je nechať ich vidieť ako sa milujú navzájom“

Marco Petkovic

Môže sa vám tiež páčiť