Zázvorový čaj v tehotenstve
Zázvor je populárny najmä v ázijskej kuchyni a často sa pridáva aj do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Je však známy aj pre svoje zdravotné účinky. Ako môže zázvor a čaj z neho prospievať tehotným ženám?
Čo v článku nájdete:
- Všeobecné účinky zázvoru
- Zázvorový čaj v tehotenstve
- Na čo si dať pri zázvore pozor?
- Ako pripraviť zázvorový čaj
- Zázvor v kuchyni
- Ochutenie rôznych jedál
- Kimči
- Alternatívy k zázvorovému čaju v tehotenstve
- Záver
Zázvor je populárny najmä v ázijskej kuchyni a často sa pridáva aj do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Je však známy aj pre svoje zdravotné účinky. Ako môže zázvor a čaj z neho prospievať tehotným ženám?
Zázvorový čaj je v našich končinách obľúbeným prostriedkom na zmiernenie prechladnutia, posilnenie imunity či podporu trávenia. Tehotné ženy ho môžu poznať najmä ako ideálny čaj na úľavu od ranných nevoľností. Budúce matky by si však mali dávať pozor na množstvo zázvorového čaju, ktoré denne vypijú, a na jeho možný vplyv na existujúce zdravotné problémy.
Všeobecné účinky zázvoru
Zázvor má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, vrátane:
- podpora trávenia, priaznivý účinok pri nevoľnosti,
- protizápalové, antimikrobiálne a antioxidačné účinky,
- úľava pri prechladnutí a chrípke,
- zníženie cholesterolu,
- podpora zdravia srdca, zníženie krvného tlaku,
- úľava pri menštruačných bolestiach,
- zlepšenie funkcie mozgu a ochrana pred Alzheimerovou chorobou,
- zníženie hladiny cukru v krvi,
- úľava od bolesti a stuhnutia kĺbov,
- podpora chudnutia,
- zmiernenie opuchu,
- pomoc pri predchádzaní niektorých druhov rakoviny.
Tehotná žena pijúca čaj, Zdroj: Canva
Zázvorový čaj v tehotenstve
Tehotné ženy sú veľmi zraniteľné a existuje nekonečné množstvo potravín, nápojov a byliniek, ktorým by sa radšej mali vyvarovať. Zázvor však pre vás môže byť prospešný aj v tehotenstve. Uistite sa však, že sa pred jeho užívaním poradíte s lekárom a zázvorový čaj budete piť s mierou.
Zázvorový čaj môže byť v tehotenstve prospešný vďaka týmto svojim účinkom:
- zmiernenie rannej nevoľnosti a vracania,
- podpora trávenia a zmiernenie žalúdočných ťažkostí,
- regulácia hladiny cukru v krvi,
- zmiernenie opuchu,
- úľava pri prechladnutí,
- podpora imunitného systému.
Na čo si dať pri zázvore pozor?
Koreň zázvoru sa v mnohých častiach sveta používa ako pomoc pri veľkej škále zdravotných ťažkostí. Existujú však možné riziká, na ktoré by ste si mali dať pozor najmä, keď ste tehotná:
- zvýšené riziko krvácania, pre ktoré by sa zázvor nemal užívať pred pôrodom, ani u žien, ktoré v minulosti potratili, majú problémy so zrážanlivosťou krvi alebo s vaginálnym krvácaním,
- pálenie záhy, nízky tlak a plynatosť, a to najmä pri dlhodobom užívaní veľkého množstva,
- interakcia s liekmi, ako sú lieky na riedenie krvi a antidiabetiká,
- zníženie krvného tlaku a ovplyvnenie hladiny cukru – tieto účinky môžu ohroziť diabetikov a ľudí, ktorí už majú nízky krvný tlak.
Zázvorový čaj, Zdroj: Canva
Ako pripraviť zázvorový čaj
Zázvorový čaj si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa. Ráno môže uľaviť od nevoľnosti a naštartovať trávenie. Šálka čaju večer sa zas môže stať príjemným rituálom pred spaním. S trávením môže pomôcť aj ak sa konzumuje tesne pred jedlom.
- Do šálky vložte 1 lyžičku zázvorového prášku. Namiesto prášku môžete použiť aj 1 – 2 lyžičky sušeného zázvoru alebo 1 – 2 cm čerstvého koreňa. Ak používate čerstvý zázvor, neodstraňujte šupku, iba ho umyte a nakrájajte na tenké plátky alebo ho nastrúhajte.
- Zalejte ho 250 ml prevarenej vody.
- Ak čaj pripravujete z prášku, miešajte, kým sa nerozpustí. Ak zo sušeného alebo čerstvého zázvoru, nechajte ho lúhovať 10 – 15 minút a čaj sceďte.
- Do zázvorového čaju sa výborne hodí med a citrón, štipka kurkumy alebo škorice.
Najviac 3 šálky zázvorového čaju denne alebo 1 000 mg zázvoru denne sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné. V tehotenstve však neexistuje zaručená bezpečná dávka.
Zázvor v kuchyni
Ochutenie rôznych jedál
Mrkvovo-zázvorová polievka, Zdroj: Canva
Celý alebo nastrúhaný čerstvý, sušený aj práškový zázvor sa hodí do polievok, kari, marinád či sušienok. Môžete ho pridať do smoothie alebo zmiešať s cesnakom a olivovým olejom. Takýmto dresingom si potom polejte zeleninový šalát.
Kimči
Kimči, Zdroj: Canva
Táto tradičná kórejská príloha sa čoraz viac konzumuje aj v iných krajinách. Je tomu tak najmä vďaka špecifickej chuti aj pozitívnym účinkom na zdravie. Tehotným ženám môže vďaka obsahu probiotík pomôcť zlepšiť trávenie, doplniť dôležité vitamíny a minerály, posilniť imunitný systém a tiež môže pomôcť chrániť pred kvasinkovou infekciou.
Ak máte rada pikantné chute a váš lekár vám konzumáciu kimči s mierou schváli, pripravte si ho doma alebo si ho kúpte z bezpečného zdroja. Kimči sa pripravuje zo zázvoru, čínskej kapusty, papriky, cesnaku, cibule, cukru, ryžového octu, reďkoviek a prípadne aj rybacej omáčky a štipľavej papriky. Pasterizované kimči je pre tehotné ženy bezpečnejšie.
Šípkový čaj, Zdroj: Canva
Alternatívy k zázvorovému čaju v tehotenstve
Ak nemôžete alebo nechcete piť zázvorový čaj, vyskúšajte jednu z týchto alternatív. Pred konzumáciou akéhokoľvek čaju sa v tehotenstve odporúča konzultácia s lekárom.
- Čaj z materinej dúšky – prináša úľavu pri prechladnutí a tráviacich ťažkostiach; väčšie množstvá by sa však mali piť až na konci 3. trimestra.
- Šípkový čaj – plný vitamínu C, podporuje imunitu a trávenie.
- Harmančekový čaj – upokojuje, zmierňuje tráviace ťažkosti, podporuje imunitný systém.
- Žihľavový čaj – obsahuje veľa živín, vitamínov, antioxidantov a minerálov, má protizápalové účinky. Odporúča sa však až ku koncu tehotenstva, pretože môže vyvolať kontrakcie.
Záver
Ak sa konzumuje s mierou, zázvorový čaj môže zlepšiť zdravotný stav tehotnej ženy a navodiť jej pohodu. Na prípravu čaju použite čerstvý bio koreň, ktorý stačí umyť. Potom ho uložte do papierového vrecka v chladničke, kde vám vydrží až 4 týždne, bez toho, aby prišiel o svoje cenné účinky.