Zvieratá a deti

Zviera v blízkej prítomnosti dieťaťa nemusí znamenať nevyhnutne problém. Vyvstáva však otázka, sú zvieratá vhodné do bytu? Je dobré, aby naše deti žili v jednom byte so zvieraťom?

Author avatar
babmin

Čo v článku nájdete:

Zvieratá sú v mnohých prípadoch bežnou súčasťou domácností. Domáceho miláčika majú rodiny, zamilované páry, ale aj manželia na dôchodku. Sú vynikajúcim spoločníkom, ktorý si vás vypočuje a zamestná vás, ak by ste náhodou nevedeli, čo so svojím časom. Stávajú sa neoddeliteľným členom rodiny.

Mierne komplikácie či znepokojenie môže nastať u budúcich rodičov, ktorí sa tešia na prírastok do rodiny a nie sú si istí, ako to zvládne ich maznáčik a či je vôbec vhodné mať zviera pri malom dieťati. Dilemu riešia tiež rodičia už starších detí, ktoré si žiadajú zviera, o ktoré sa, však, bude musieť aj niekto starať. Kedy by bolo vhodné nejakého domáceho miláčika priviezť domov?

O čosi náročnejšie to majú rodičia, ktorí vychovávajú svoje deti v byte. Nastáva tiež otázka, sú zvieratá vhodné do bytu? Je dobré, aby naše zvieratá a deti žili v jednom byte spolu?

Pri týchto otázkach nezabúdajte na to, že určite aj vy máte nemálo spomienok na najvernejšieho psieho kamoša či mačičku, ktorá sa s vami chcela neustále hrať a maznať. Zviera v blízkej prítomnosti dieťaťa nemusí znamenať nevyhnutne problém. Doprajte svojím deťom krásne zážitky, prostredníctvom ktorých sa z nich stanú zas o niečo lepší a životaschopnejší ľudia.

mačacia labka na detskej ruke

Verné priateľstvo s domácim miláčikom

Medzi dieťaťom a zvieraťom vzniká špecifické blízke puto, ktoré veľmi rýchlo prerastá do hlbokého priateľstva. Deti v každom veku majú k zvieratkám veľmi blízko. Ich vynikajúci vplyv na deti sa odzrkadľuje cez ich fyzické, ale aj duševné zdravie. Vzhľadom k tomu, že deti trávia so svojimi domácimi miláčikmi takmer všetok čas, veľmi rýchlo od nich dokážu pochytiť zvuky, pohyby. Malé detičky v snahe dostať sa k zvieratku začínajú loziť alebo štvornožkovať.

Zvieratá u detí rozvíjajú empatiu, schopnosť vcítiť sa do pocitov niekoho iného, starať sa o druhého, učia sa deliť nielen o svoje veci, ale tiež o pozornosť okolia. Výskumy dokonca dokázali, že deti, ktoré žijú v jednej domácnosti so zvieraťom žijú menej v strese, vyrastajú z nich spoločenskí a priateľskí ľudia s dostatkom sebadôvery. Okrem pozitívneho vplyvu na osobnosť detí, zvieratká znižujú aj výskyt alergií.

Preto nažívanie detí a zvierat v jednej domácnosti nemusí byť vôbec až taký zlý nápad.

Viete, že rozvíjať sa rôzne vlastnosti dá aj prostredníctvom kníh? V tomto článku napríklad nájdete Aké knihy čítať s deťmi pre rozvoj ich myslenia.

Kedy je ten vhodný čas na kúpu zvieraťa?

Rodičia s kúpou zvieratka dlho otáľajú. Niet sa, však, čomu čudovať. Veľmi dobre si každý zodpovedný rodič uvedomuje, že prevažná časť starostlivosti dopadne nakoniec na jeho plecia. Preto je dôležité pred samotnou kúpou pouvažovať, aké sú vaše bytové, pracovné, finančné a časové možnosti. Zviera si vyžaduje nielen čas, ale aj životný priestor a v neposlednom rade aj peniaze. Neplašte sa, zorganizujte rodinnú poradu, zvážte všetky pozitíva, ale aj negatíva, aby si každý člen rodiny bol vedomý, aký záväzok predstavuje kúpa domáceho miláčika. Ak spoločne dospejete k záveru, že to ako rodina zvládnete, hurá do toho!

Pre detičky predškolského veku voľte zvieratká, ktoré sú menej náročné na starostlivosť. Takže zvažujte napríklad rybku, korytnačku alebo morča. Dieťa zvládne tieto zvieratká nakŕmiť, môže vám asistovať pri výmene vody a nie menej podstatné je aj ten fakt, že dieťaťu neublížia. Deti, ktoré už navštevujú školu by sa už mali dokázať postarať o vtáčika, myšku, králika, mačku alebo psa. V tomto prípade by už údržbu a čistotu terárií, akvárií či klietok malo zvládnuť dieťa samo. Keďže školáčikovia už ovládajú čítanie, vhodným darom budú knihy o zvieratkách, aby sa mohli v starostlivosti o ne zdokonaľovať.

Ak máte doma takmer pubertiakov, tak tí už zvládnu psa vyvenčiť, nakŕmiť, povenovať sa mu. Rovnako tak zvládnu mačku, dokonca aj zopár exotických zvierat. Záleží už iba na nich, ako veľmi m na domácom miláčikov bude záležať a ako veľmi po ňom túžia.

Kúpu zvieraťa neodkladajte, deti budú skúšať vašu trpezlivosť. Dôležité je nepopustiť! To znamená, nenechajte dieťa, aby prenechalo všetku starostlivosť na vás. Práve vďaka domácemu zvieraťu dokážete u detí budovať zodpovednosť a naučiť ich plniť si svoje povinnosti.

Zvieratá a deti v tehotenstve

období tehotenstva narastá u budúcich mamičiek strach z prítomnosti domácich miláčikov. Obavy vznikajú predovšetkým v spojitosti s mačkami, ktoré sú známe ako prenášači toxoplazmózy. Ohrozený je plod, a to najmä v období 1.trimestra. V prípade, že by sa žena nakazila toxoplazmózou, môže dôjsť k potratu alebo zásadnému poškodeniu vývoja plodu. Je teda prirodzené, že sa mnohé budúce mamičky oprávnene boja a majú pred mačkami rešpekt.

Na druhej strane je dôležité vnímať všetko s triezvou hlavou. Ak žijete v prítomnosti mačiek celý život, poznáte svoju mačku, staráte sa o ňu, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by vás mohla nakaziť. Najrizikovejšie sú mačacie výkaly, preto dbajte na to, aby ste záchod čistili pravidelne každý deň. Na čas tehotenstva by bolo najlepšie, aby sa o záchod vašej mačky staral niekto z rodiny. Nie budúca mamička.

tehotná žena s mačkou

Samozrejme, k cudzím či pouličným mačkám nebuďte príliš milá a radšej okolo nich iba prejdite. Mačiatka by ste si na čas tehotenstva rovnako tak mali prestať všímať, pretože práve tie sú výraznejšími prenášačmi infekcie. Ich zalepené oči a zasoplený ňufák je dôvodom, prečo aj ony samy často zomierajú.

Vo všeobecnosti však platí, že ak sa o zviera akéhokoľvek druhu staráte, je očkované a pravidelne odčervované, riziko nákazy je nízke. Olizovať zvieraťom sa ale nenechajte, pretože určite každý z vás aspoň tuší, čo robia zvieratá počas celého dňa!

Narodí sa nám bábätko…

Príchod bábätka je nádherná udalosť v živote každého rodiča. Čo, však, môžeme očakávať v prípade, že v našej domácnosti s nami žije aj domáci miláčik? S bábätkom vstúpia do bytu nové pachy a zvuky, ktoré doteraz vaše zviera nepoznalo. Preto je dobré zopár vecí vášho bábätka poobtierať o psíka alebo mačičku, aby na nich cítil svoje pachy. Napríklad, papučky, ponožky, svetrík. Samozrejme, také kusy oblečenia, ktoré nepriliehajú priamo k pokožke dieťatka.

Tiež by ste sa mali pokúsiť odnaučiť robiť zviera veci, ktoré doteraz mohlo. Pes by nemal skákať na posteľ alebo gauč, naučte zvieratko spať výhradne vo svojom pelechu alebo na zemi, nedovoľte mu skákať do postieľky bábätka a pod. Samozrejme, zviera musí byť riadne zaočkované a pravidelne odčervované.

S bábätkom sa aj vaša pozornosť začne zameriavať omnoho viac na neho ako na domáceho maznáčika. Aby to nebola pre zviera až taká emocionálna záťaž, berte ho na spoločné prechádzky, kúpte mu viac hračiek a snažte sa ho vždy čo najviac unaviť, aby zmenu vašich priorít až tak nepociťovalo.

Aj bábätko, aj zviera musia mať priestor, ktorý bude iba pre nich. Dieťa na to, aby malo svoj pokoj a kľud a zviera si takisto bude potrebovať oddýchnuť, pretože príchod dieťaťa, ktoré plače, kričí a nevonia mu ho rovnako tak vyčerpáva.

Ako teda postupovať?

Po príchode z nemocnice by sa mala s domácim maznáčikom privítať predovšetkým jeho panička. Potom mu dajte ovoňať čosi, čo patrí bábätku. Napriek tomu, že zvieraťu dôverujete, nikdy ho nenechávajte s dieťaťom samo, aspoň v prvých mesiacoch určite nie!

Doprajte zvieraťu oddych a priestor, kde by mohlo všetky nové podnety spracovať. Pri prvých neúspechoch zviera neodvrhujte, doprajte mu čas, aj pre neho je to veľká zmena a zásah do jeho návykov.

Ako všetko v živote, aj prítomnosť zvieratka v rodine má vždy svoje riešenie. Či už v prípade tehotenstva, narodenia dieťaťa, ale aj v prípade, že deti bojkotujú starostlivosť oň. Ako sa vraví, „trpezlivosť ruže prináša“. Všetko si žiada svoj čas. Príchod dieťaťa do rodiny naruší rovnováhu na pár dní, potom si všetci zvyknete. Aby sa 12 ročné dieťa naučilo plnohodnotne postarať o domáceho miláčika tiež chvíľku potrvá a možno bude potrebovať aj vašu asistenciu. Nie je, však, dôvod vnímať zviera ako prekážku, skôr ako príležitosť naučiť sa veľa nového.


Môže sa vám tiež páčiť