Pôrodný plán: Čo to je a ako ho čo najlepšie spísať

Plánujete svoj pôrod a premýšľate, aký bude mať priebeh? Otázky, neistota a stres sú prirodzenou súčasťou prípravy na príchod bábätka. Čo je pôrodný plán a ako vám môže pomôcť lepšie sa pripraviť na pôrod?

Author avatar
Kaja
porodny plan_titulna fotka

Čo v článku nájdete:

Plánujete svoj pôrod a premýšľate, aký bude mať priebeh? Otázky, neistota a stres sú prirodzenou súčasťou prípravy na príchod bábätka. Čo je pôrodný plán a ako vám môže pomôcť lepšie sa pripraviť na pôrod?

Zoznam do pôrodnice už máte nachystaný, presne viete, čo zbaliť vám aj vášmu bábätku a čo mať pripravené, keď sa vrátite domov. Možno však rozmýšľate nad tým, ako bude prebiehať samotný pôrod, a čo by bolo najbezpečnejšie a najlepšie pre vás a vaše bábätko. Príprava na pôrod je vzrušujúca, ale môže byť aj náročná. Pôrodný plán vám umožní vopred si premyslieť vaše preferencie a komunikovať ich so zdravotníkmi, ktorí vám pomôžu vaše bábätko priviesť na svet.

porodny plan

Pôrodný plán môže zahŕňať aj vaše preferencie v popôrodnej starostlivosti, Zdroj: Getty Images

Čo je pôrodný plán a aký je jeho význam?

Pôrodný plán je zoznam očakávaní a preferencií mamičky týkajúcich sa pôrodu a starostlivosti po pôrode. Kópia zoznamu sa odovzdáva zdravotníckemu personálu, ktorý tieto preferencie čo najviac zohľadní. Pôrodný plán sa spisuje hlavne za účelom zníženia stresu a neistoty spojených s pôrodom. Keďže samotný pôrod častokrát neprebieha presne podľa plánu, zoznam uľahčí komunikáciu o potrebných zásahoch medzi mamičkou a lekármi, sestrami a asistentmi.

Najlepším časom na spísanie pôrodného plánu je tretí trimester tehotenstva, teda okolo 28. až 36. týždňa. V tomto období už pravdepodobne máte informácie o zdravotnom stave seba a svojho bábätka, ako aj o možnostiach pôrodnice. Písanie plánu radšej neodkladajte na poslednú chvíľu, pretože to môže spôsobiť zbytočný stres.

Svoj pôrodný plán rozdeľte do sekcií, aby sa v ňom dalo ľahko orientovať vám aj personálu. Používajte konkrétny, jasný a zrozumiteľný jazyk, vyhnite sa zbytočným opisom a radšej sa zamerajte na stručné formulácie. Napríklad, namiesto zdĺhavej formulácie o pôrodnej polohe, ako je táto: „Chcela by som rodiť v prirodzenej polohe, buď na boku alebo v drepe, pretože mi tieto polohy pripadajú prirodzené a menej bolestivé. Chcela by som si však ponechať možnosť voľby.“, napíšte niečo takéto: „Uprednostňujem polohu na boku a v drepe.” Do pôrodného plánu môžete zahrnúť poznámku o flexibilite. Ňou informujete zdravotníkov o ochote prispôsobiť sa zmenám na základe okolností a odporúčaní personálu.

rodiaca zena

Rodiaca žena, Zdroj: Africa Images (Canva)

Aké základné body by mal pôrodný plán obsahovať?

Predtým, ako začnete písať jednotlivé body pôrodného plánu, zamyslite sa nad vašimi preferenciami. Tipy od blízkych a vyplnené vzory pôrodného plánu na internete sú nápomocné pre vytvorenie predstavy, no konečné rozhodnutia, čo do zoznamu zahrnúť, sú na vás. Tu je zoznam základných bodov, ktoré by ste do svojho pôrodného plánu mali zahrnúť:

  1. Miesto pôrodu – pôrodnica, doma, samostatná pôrodná izba. Zahrnúť tiež môžete detaily, ktoré by ste preferovali, ako tlmené svetlo a pokojná hudba. Podotknite, či by ste chceli mať možnosť pôrodu do vody.
  2. Sprevádzajúca osoba – manžel, matka, dula alebo iná osoba.
  3. Príprava na pôrod – uveďte, či chcete jesť a piť, či chcete byť na posteli alebo sa prechádzať, či súhlasíte so zavedením kanyly, s klystírom a oholením pred pôrodom alebo si to zabezpečíte ešte doma.
  4. Úľava od bolesti – žiadne analgetiká, epidurálna analgézia, spazmoanalgetiká, masáž, aplikácia tepla alebo chladu, aromaterapia alebo iné metódy tíšenia bolesti.
  5. Poloha pri pôrode – na chrbte, na boku, v drepe, na štyroch končatinách alebo iná poloha či ich striedanie.
  6. Súkromie – rešpektovanie intimity a čo najväčšie súkromie s doprovodom alebo otvorenosť prítomnosti viacerých zdravotníkov a študentov medicíny.
  7. Tlačenie – podľa inštrukcií zdravotníka alebo spontánne na základe prirodzeného tlaku.
  8. Zdravotnícke postupy počas pôrodu – indukcia (vyvolanie) pôrodu, amniotómia („pustenie vody“), epiziotómia (nástrih hrádze), použitie klieští, vákuumextrakcia.
  9. Pupočníková šnúra – dotepanie pupočníka alebo prestrihnutie šnúry okamžite, osoba, ktorá má šnúru prestrihnúť.
  10. Starostlivosť o bábätko – prvý kontakt koža na kožu, prvé dojčenie, vyšetrenia, kúpanie novorodenca za prítomnosti matky alebo sprievodu, prípadne bez nich, podľa preferencií.
  11. Neočakávané udalosti – komunikácia so zdravotníkmi v prípade akýchkoľvek zmien, informovanosť rodičky a sprievodu, najdôležitejšie body, ktoré chcete zachovať aj pri neočakávaných situáciách.

Vzor pôrodného plánu

Ak ste pripravená zostaviť si svoj pôrodný plán, nižšie nájdete ukážku, ktorá vám môže poslúžiť ako vzor. Tento plán si môžete upraviť podľa svojich potrieb. Prediskutujte ho so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou. Pôrodný plán by mal byť stručný a prehľadný, ideálne v rozsahu 1 – 2 strany.

OSOBNÉ ÚDAJE (meno a priezvisko, dátum pôrodu, nemocnica): XYZ

  1. Miesto pôrodu: Pôrodnica XYZ. Uprednostňujem súkromnú pôrodnú miestnosť. Preferujem pôrod do vody.
  2. Sprievod: Želám si, aby bol pri mne môj manžel a moja dula počas všetkých fáz pôrodu (vrátane vyšetrení, príprav, samotného pôrodu a popôrodnej starostlivosti).
  3. Príprava na pôrod: Želám si ľahké jedlo a pitie počas prvej fázy pôrodu, ak to bude možné. Chcem mať možnosť pohybu a prechádzania sa. Doma som si zabezpečila hygienickú prípravu vrátane vyčistenia čriev a holenia.
  4. Úľava od bolesti: Preferujem prirodzené metódy: dýchanie, masáž, tíšenie bolesti teplom alebo chladom, aromaterapia. Som otvorená analgetikám, anestézii a epidurálu v nevyhnutnom prípade.
  5. Poloha pri pôrode: Uprednostňujem pôrod v polosede a do vody. Chcem mať možnosť meniť polohu podľa vlastnej potreby.
  6. Súkromie: Želám si mať čo najväčšie súkromie a počas príprav a pôrodu byť v miestnosti iba s doprovodom a nevyhnutným zdravotníckym personálom.
  7. Tlačenie: Preferujem tlačiť na základe vlastných pocitov a prirodzeného tlaku, bez nutnosti inštrukcií zdravotníckeho pracovníka.
  8. Zdravotnícke postupy počas pôrodu: Uprednostňujem prirodzený priebeh pôrodu. Som otvorená medicínskym zásahom (napr. nastrihnutie) iba v prípade, ak je to nevyhnutné.
  9. Pupočníková šnúra: Prosím o prirodzené dotepanie pupočníka. Manžel prestrihne pupočnú šnúru.
  10. Starostlivosť o bábätko: Prosím o okamžitý kontakt koža na kožu po pôrode. Chcem začať dojčiť čo najskôr po narodení. Želám si, aby sme počkali s kúpaním a potrebnými vyšetreniami až po kontakte koža na kožu a prvom pokuse o prisatie. Ak bude nevyhnutný medicínsky zásah, želám si, aby bábätko sprevádzal môj manžel a všetky vyšetrenia sa uskutočnili v jeho prítomnosti.
  11. Neočakávané udalosti: Uprednostňujem prirodzený pôrod, ale ak je to nevyhnutné, súhlasím aj s cisárskym rezom. Prosím o zapojenie mňa a môjho manžela do rozhodovania a o podrobné vysvetlenie situácie. Aj pri neočakávaných situáciách si želám okamžitý kontakt koža na kožu po pôrode.
predporodny kurz

Predpôrodný kurz, Zdroj: pixelshot (Canva)

Kde nájsť pomoc a informácie pri písaní pôrodného plánu?

Písanie pôrodného plánu môže byť jednoduchšie, ak viete, na koho sa obrátiť. O tom, ako spísať svoj plán, je najlepšie poradiť sa so zdravotníckym personálom vo svojej pôrodnici. Zdravotníci vám poskytnú informácie o štandardných postupoch a možnostiach, ktoré nemocnica ponúka. Niektoré nemocnice tiež majú informačné brožúry alebo dokonca aj vzory pôrodných plánov.

Ďalším zdrojom informácií o tom, ako spísať svoj pôrodný plán, sú predpôrodné kurzy. Tieto kurzy často zahŕňajú praktické rady, na čo sa zamerať, ako aj tipy, ako zvládať rôzne situácie, ktoré môžu nastať. Viacnásobné mamičky, ktoré tieto kurzy navštevujú, sa môžu podeliť o svoje skúsenosti a užitočné tipy.

Ak sa na pôrod pripravujete s dulou alebo pôrodnou asistentkou, opýtajte sa jej na rady v tejto oblasti. Duly a pôrodné asistentky majú skúsenosti s rôznymi pôrodmi a situáciami, a tak ich rady môžu byť obzvlášť užitočné.

Hotový pôrodný plán môžete odovzdať pôrodníkovi v poradni. Nechajte si niekoľko kópií – jednu založte do pôrodopisu alebo odovzdajte službu konajúcemu lekárovi. Druhú dajte sprievodu, aby ju mal v prípade potreby k dispozícii. Pri príprave pôrodného plánu nezabúdajte, že ide o pohodlie a zdravie vás a vášho bábätka. Je v poriadku klásť otázky a vyhľadávať informácie, ktoré vám pomôžu cítiť sa pokojnejšia a lepšie pripravená.


Môže sa vám tiež páčiť