Najčastejšie mýty o tehotenstve. Musíte ozaj prestať cvičiť a začať jesť za dvoch?

Babské rady, diskusie na fórach, knihy či videá na internete – počas tehotenstva vás rady a odporúčania zasypávajú zo všetkých strán. Ale ktoré z nich sú pravdivé a ktoré by ste mali radšej vypustiť z hlavy?

Author avatar
Kaja
Tehotná žena si hľadá informácie na notebooku (1)

Čo v článku nájdete:

Babské rady, diskusie na fórach, knihy či videá na internete – počas tehotenstva vás rady a odporúčania zasypávajú zo všetkých strán. Ale ktoré z nich sú pravdivé a ktoré by ste mali radšej vypustiť z hlavy?

Tehotenstvo je krásne obdobie života, no prináša aj veľké zmeny. Budúce mamičky chcú pre svoje bábätko len to najlepšie a prirodzene sa snažia vyhnúť chybám, ktoré by mohli ohroziť ich zdravie či zdravie dieťaťa. No v záplave dobre mienených rád sa často objavujú aj mýty. V tomto článku vyvrátime 15 z najčastejších mýtov o tehotenstve. Ak si niečím nie ste istá, vždy je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom.

Mýtus č. 1: Musíte jesť za dvoch

V tehotenstve by ste mali prijať o trochu viac kalórií než zvyčajne, ale určite by ste nemali jesť za dvoch. Prejedanie sa môže viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam vás aj vášho bábätka, komplikáciám pri pôrode a nadbytočným kilám, ktorých môže byť náročné zbaviť sa po pôrode. V 2. trimestri by ste mali jesť zhruba o 300 kcal viac denne a v 3. trimestri asi o 450 kcal viac denne. To je približne 1 grécky jogurt s ovocím a hrsťou orechov, krajec celozrnného chleba s avokádom a vajíčkom alebo miska ovocia. To neznamená, že by ste si nemali dopriať to, na čo máte chuť, no zdravá a vyvážená strava v tehotenstve je kľúčová.

Cvičenie v tehotenstve je zdraviu prospešné

Cvičenie v tehotenstve je zdraviu prospešné, Zdroj: Ikostudio (Canva)

Mýtus č. 2: V tehotenstve musíte prestať cvičiť

Cvičenie v tehotenstve je v mnohých prípadoch bezpečné a zdraviu prospešné. Pomáha predchádzať bolestiam chrbta, zlepšuje náladu, znižuje riziko gestačného diabetu (cukrovky), predčasného pôrodu a rôznych komplikácií, a pomáha pripraviť telo na pôrod. Ak ste na cvičenie zvyknutá a nemáte rizikové tehotenstvo, pokojne naďalej cvičte, bicyklujte sa, choďte behať tak, ako doteraz. Ak nie ste zvyknutá cvičiť, choďte aspoň na prechádzku alebo cvičte tehotenskú jogu. Vyhnite sa však kontaktným športom, veľkej záťaži, dávajte si pozor na prehriatie a pád.

Mýtus č. 3: Mali by ste prestať jesť možné alergény

Ak nie ste alergická napríklad na mlieko, vajcia alebo niektoré orechy, nevylučujte ich počas tehotenstva zo stravy. Rozmanitá strava je dôležitá tak pre vás, ako aj pre vaše bábätko. Dokonca sa ukázalo, že matky, ktoré konzumujú potenciálne alergény, pomáhajú znížiť riziko alergie u ich bábätka .

Mýtus č. 4: Ranná nevoľnosť sa objavuje iba ráno

Niektoré ženy skutočne rannú nevoľnosť pociťujú iba ráno a tento nepríjemný príznak tehotenstva u nich zmizne po ukončení prvého trimestra. Iné budúce mamičky nevoľnosť sprevádza o niečo dlhšie a objavuje sa kedykoľvek počas dňa. Vyskúšajte niektoré domáce tipy na zmiernenie nevoľnosti, ako napríklad zázvorový čaj, vyhýbajte sa potravinám so silným zápachom a jedzte častejšie menšie porcie. Ak vás nevoľnosť veľmi obmedzuje, radšej navštívte lekára.

Mýtus č. 5: Tvar bruška prezradí pohlavie dieťaťa

Tvar vášho tehotenského bruška závisí najmä od tvaru vašej postavy, brušných svalov a polohy dieťaťa. Tvrdenie, že tvar bruška prezrádza pohlavie dieťaťa – špicaté znamená chlapca a okrúhle dievčatko – je len babská povera. To platí aj pre iné metódy, ako napríklad predpovedanie pohlavia na základe tepovej frekvencie, chutí budúcej mamičky alebo držania kyvadielka nad bruškom. Tieto metódy môžu byť zábavné, ale jedinými spoľahlivými metódami na určenie pohlavia sú ultrazvuk a genetické testy.

Mýtus č. 6: Musíte si prestať farbiť vlasy

Väčšina moderných štúdií dokazuje, že farbenie vlasov v tehotenstve je vo všeobecnosti bezpečné. Existuje však niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor. Vlasy si nechajte zafarbiť v dobre vetranej miestnosti. S farbením vlasov počkajte radšej minimálne do 12. týždňa tehotenstva, kedy je riziko poškodenia plodu chemickými látkami oveľa nižšie. Používajte farby bez amoniaku. Majte na pamäti, že počas tehotenstva môžu vaše vlasy reagovať inak než zvyčajne, preto radšej otestujte farbu, aj keď ste ju už pred tehotenstvom používali.

Počas tehotenstva nie je nutné vzdať sa svojho domáceho miláčika, Zdroj: Pixelshot

Mýtus č. 7: Mačky v domácnosti tehotnej ženy sú neprijateľné

Infekčné ochorenie toxoplazmóza môže byť veľmi nebezpečné pre matku a jej dieťa. Toxoplazmózu môžete dostať pri kontakte s mačacími výkalmi. Ak vlastníte mačku, nemusíte sa jej na obdobie tehotenstva úplne vzdať. Dbajte však na hygienu pri hladkaní a manipulácii s mačkou, ako aj celkovú hygienu v domácnosti. Ak máte tú možnosť, poproste niekoho iného, aby čistil mačací záchod alebo v prípade nutnosti používajte rukavice. Udržujte mačku vo vnútri, dávajte jej žrať konzervy z obchodu namiesto surového mäsa, a uistite sa, že vaše zvieratko je očkované a testované na infekcie.

Mýtus č. 8: V tehotenstve sa musíte úplne vzdať kofeínu

Vo všeobecnosti sa tehotným ženám neodporúča konzumovať viac ako 150 – 300 mg kofeínu denne. Treba si však dávať pozor, a to platí najmä pre ženy, ktoré majú rizikové tehotenstvo ale trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. Netreba zabúdať, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v čiernom čaji, čokoláde, kolových nápojoch či v zelenom čaji. Ak ste na kávu zvyknutá, šálka denne bude pravdepodobne v poriadku, no dajte si pozor, aby ste kofeín neprijímali aj z iných zdrojov. V každom prípade sa radšej poraďte s lekárom.

Mýtus č. 9: Pálenie záhy naznačuje, že bábätko bude mať veľa vlasov

Pálenie záhy je v tehotenstve pomerne bežné. Vinníkmi sú zvyčajne tehotenské hormóny a rastúca maternica tlačiaca na žalúdok. Neexistuje dôkaz, že by za pálenie záhy mohli vlasy vášho bábätka.

Mýtus č. 10: Počas tehotenstva by ste si mali dať pauzu od pohlavného styku

Ak je tehotenstvo bez komplikácií, sex je bezpečný pre vás aj vaše bábätko. Opatrnosť je potrebná len v prípade rizikového tehotenstva. Styk počas tehotenstva môže byť iný a možno prídete na to, že niektoré polohy nie sú až také príjemné ako predtým. Pokiaľ sa však vy a váš partner na to cítite, nemusíte sa počas tehotenstva obmedzovať ani v tomto ohľade.

Ženy s nekomplikovaným tehotenstvom môžu lietať do 36. týždňa

Ženy s nekomplikovaným tehotenstvom môžu lietať do 36. týždňa, Zdroj: Odua Images (Canva)

Mýtus č. 11: Tehotné ženy nesmú letieť lietadlom

Ak máte nekomplikované tehotenstvo, väčšina aerolínií povoľuje tehotným ženám letieť do 36. týždňa tehotenstva. Pred letom sa však radšej poraďte s lekárom, prípadne si zistite, či od neho pre cestovanie potrebujete aj potvrdenie o zdravotnom stave. Počas letu pite veľa vody, prechádzajte sa a noste kompresívne podkolienky.

Mýtus č. 12: Všetky tehotné ženy majú nezvyčajné chute

Niektoré tehotné ženy majú zvláštne chute, no nie je to pravidlom. Niekedy môžu byť chute spôsobené hormonálnymi zmenami, ale môžu tiež signalizovať nedostatok niektorých živín. Napríklad túžba po sladkom môže súvisieť s kolísaním hladiny cukru v krvi, zatiaľ čo chuť na červené mäso môže naznačovať nedostatok železa.

Mýtus č. 13: Tehotné ženy nesmú dvíhať ruky nad hlavu

Kedysi sa verilo, že keď tehotná žena dvíha ruky nad hlavu, bábätku sa omotá pupočná šnúra okolo krku. Je to však mýtus, a tak môžete naďalej vešať prádlo a brať si veci z vrchnej poličky, pričom budete myslieť na vašu bezpečnosť.

Kúpeľov sa vzdať nemusíte, dávajte si však pozor na teplotu a dĺžku kúpania, Zdroj: annakraynova (Canva)

Mýtus č. 14: Horúci kúpeľ je v tehotenstve zakázaný

Dopriať si doma teplý kúpeľ v tehotenstve môže pomôcť uľaviť od bolesti chrbta, znížiť hladinu stresu a zlepšiť náladu. Tehotné ženy si však musia dávať pozor na teplotu vody, ktorá by nemala presiahnuť 37 °C. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 10 až 15 minút. Pri vychádzaní z vane si dávajte pozor, aby ste sa nepošmykli a nespadli.

Mýtus č. 15: Všetky lieky sú pre tehotnú ženu a jej plod nevhodné

Výber liekov, ktoré môžete užívať v tehotenstve, je značne obmedzený. To však neznamená, že by ste mali zakaždým pretrpieť akúkoľvek bolesť alebo zápal. Práve naopak, tým môžete poškodiť zdravie vás aj vášho bábätka. Pred užívaním akýchkoľvek liekov sa však poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Mnohé mýty o tehotenstve vznikli, keď ľudia ešte nemali taký prístup k informáciám, aký máme dnes. Nepresné informácie sa však šíria dodnes. Preto je dôležité spoliehať sa na svoje inštinkty, overené zdroje a v prípade pochybností sa vždy poradiť s lekárom. Nezabúdajte, že každé tehotenstvo je iné a každá žena je jedinečná, a preto to, čo funguje pre jednu ženu, nemusí fungovať pre druhú. Nenechajte sa zbytočne vystrašiť mýtmi – tehotenstvo by malo byť radostné, a nie plné stresu.


Môže sa vám tiež páčiť